img
Historia MONARU sięga jeszcze lat ’70. W roku 1978 w Głoskowie powstał pierwszy w Polsce ośrodek zajmujący się pomocą osobom uzależnionym. Założycielem był Marek Kotański – polski psycholog i terapeuta, który całe życie poświęcił zwalczaniu różnych patologii społecznych. Placówka nazwana została Monarem i dała początek szerszemu systemowi, którego zadaniem była pomoc terapeutyczna skierowana w stronę osób uzależnionych i nie tylko. Co więcej, dzięki niej powstał w Polsce cały ruch społeczny mający na celu przeciwdziałanie narkomanii, a w dalszym etapie – organizacja niosąca pomoc osobom skrzywdzonym przez los. Nazwano ją Stowarzyszenie MONAR i została założona w 1981 roku. Sam Marek Kotański był nie tylko pomysłodawcą organizacji, ale również jej twórcą i przewodnikiem duchowym. Psycholog pełnił funkcję przewodniczącego zarządu MONARU do 2002 roku. Wtedy to zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń, których doznał w wypadku samochodowym, do jakiego doszło w miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki.

5 komentarzy to “Historia”

 • Daniel Michas says:

  Miałem przyjemność poznań Marka i jak dla mnie jest to człowiek, z którego wszyscy powinny brać przykład. Ogólnie stowarzyszenie MONAR pomogło mi uporać się z uzależnieniem od narkotyków. Z mojej strony duże: Dziękuje.

 • DużaALi says:

  Świetnie, że istnieją w Polsce różne instytucje MONAR, które pomagają ludziom w różnych sytuacjach. A mówią, że Polska to dziwny kraj 😛

 • Rafllo says:

  Ali. Polska to dziwny kraj, ale nawet w Polsce stowarzyszenia potrafią pomóc ludziom 🙂 Tylko tej pomocy jest zdecydowanie za mało!

  Musimy się bardziej starać 🙂

 • DużaALi says:

  Akurat my drobni ludzie możemy zdziałać mało 😛 Od tego są własnie stowarzyszenia takie jak MONAR. Chwała Bogu dzięki za to.

 • Optimis says:

  Lol,

  Widzę, że wszędzie przytacza się Boga. Hallo. Boga nie ma 😛

  Jak dla mnie Historia MONARU mogłabyś trochę więcej opisana. Ale to nie mój blog i nie moje zasady 😛

Partnerzy:
Oferujemy noclegi w Łomiankach, zajrzyj na naszą stronę PokojewLomiankach.pl i wynajmij dla siebie pokój.
Oferujemy wiaty rowerowe, stojaki, barierki drogowe.
Zapraszamy na www.Pro-City.pl.
Nasza oferta to produkty francuskiej marki PROCITY.
Archiwa